FTC zatwierdza rekordowe przekroczenie 5 miliardów USD w związku z naruszeniem prywatności w serwisie Facebook


Mark Zuckerberg, jak zeznawał przed Kongresem w kwietniu 2018 roku.
Bill Clark / Getty Images

Facebook zgodził się na 5 miliardów dolarów ugody z Federalną Komisją Handlu (FTC) w sprawie licznych „błędów prywatności”, zgodnie z nowym raportem.

Trzech republikańskich komisarzy FTC głosowało za zatwierdzeniem masowej ugody, podczas gdy dwaj demokratyczni komisarze sprzeciwiali się, jak podaje Wall Street Journal, który pierwszy poinformował o porozumieniu w piątek.

Teraz do wydziału cywilnego Departamentu Sprawiedliwości należy sfinalizowanie ugody, choć departament rzadko obala jakiekolwiek rozliczenia FTC. Gdy to nastąpi, byłyby to największe grzywny FTC w historii dla dużej firmy technologicznej. Poprzedni rekord to grzywna w wysokości 22,5 miliona dolarów przeciwko Google w 2012 roku.

To powiedziawszy, to spadek na Facebooku: 5 miliardów dolarów to nawet 10% z 55 miliardów dolarów, jakie firma zarobiła w przychodach reklamowych w 2018 roku

Zwróciliśmy się do Facebooka, aby uzyskać większą jasność, ale rzecznik nie potwierdził ugody i odmówił dalszych komentarzy.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób Facebook uniknąłby w przyszłości „błędów w prywatności”, choć Wall Street Journal powiedział, że ugoda ma zawierać „inne ograniczenia rządu dotyczące sposobu, w jaki Facebook traktuje prywatność użytkowników”. , ale rzeczniczka odmówiła komentarza lub potwierdzenia ugody.

Facebook spędził większą część ubiegłego roku pod ostrzałem, ponieważ traktuje dane osobowe użytkowników. Skandal z Cambridge Analytica, który ukazał się w 2018 r. Po tym, jak firma analizująca dane okazała się mieć niewłaściwie wydobyte prywatne informacje z aż 87 milionów kont, był punktem zwrotnym, który zainicjował dochodzenie FTC. Od tego czasu dyrektor generalny Mark Zuckerberg zeznawał przed Kongresem i powiedział, że chce zbudować „platformę społeczną skoncentrowaną na prywatności”.

W tym samym czasie prawnik Facebooka powiedział w sądzie, że użytkownicy nie powinni oczekiwać żadnej prywatności na stronie.

Firma podała w kwietniu, że planuje zapłacić do 5 miliardów dolarów za śledztwo FTC w Cambridge Analytica. Głosowanie FTC nastąpiło po podziale między demokratami i republikanami: demokratyczni komisarze chcieli większego nadzoru nad Facebookiem, ale zostali przegłosowani przez swoich kolegów z GOP.

To nowość i zostanie zaktualizowana o dodatkowe informacje.