Ford i Volkswagen łączą siły w pojazdach elektrycznych, a Ford jest pierwszym producentem samochodów zewnętrznych, który korzysta z platformy VW MEB – TechCrunch


Producenci samochodów Ford i Volkswagen ogłosili dziś partnerstwo obejmujące wiele obszarów, w tym autonomię (poprzez nową inwestycję VW w Argo AI) oraz współpracę w zakresie rozwoju pojazdów elektrycznych. W związku z tym EV wykorzysta platformę MEB Volkswagena, która wykorzystuje ją jako rdzeń nadchodzącej linii elektrycznych pojazdów użytkowych, w celu opracowania „co najmniej jednego” w pełni elektrycznego samochodu na rynek europejski, który ma być produkowany i sprzedawany w skala.

MEB Volkswagena to duży zakład niemieckiego producenta samochodów, którego celem jest zapewnienie modelom całkowicie elektrycznym, czym była platforma MQB dla samochodów z silnikami spalinowymi. Ideą tych platform jest to, że są one modułowe i wystarczająco elastyczne, aby pokryć szereg różnych typów pojazdów, zapewniając jednocześnie, że istnieje wystarczająca ilość powtarzalnego rdzenia, który znacznie zmniejsza koszt przebudowy z modelu na model.

Platforma MEB jest już planowana do użycia w wielu ogłoszonych pojazdach, które zostaną wydane przez producentów samochodów VW i VW, w tym Audi, SEAT, Skoda i inne w latach 2019–2023. Ford będzie pierwszym ogłoszonym producentem samochodów spoza Volkswagen Group skorzystać z MEB. Producenci samochodów określają, że w danym momencie istnieją tylko konkretne plany dla jednego modelu, ale możliwość rozszerzenia go do czasu oczekiwania na to, jak początkowa współpraca zostanie rozwiązana.

Ford planuje również dostarczyć ponad 600 000 samochodów na rynek europejski w oparciu o architekturę MEB w ciągu sześciu lat dla pierwszego modelu, a producenci samochodów zauważą w komunikacie prasowym, że istnieją rozważania dotyczące opracowania drugiego modelu Forda oparty na platformie. Ford podaje w komunikacie, że jest to tylko część jego ogólnego zaangażowania w pojazdy elektryczne i że jego prace nad crossoverami i innymi importowanymi amerykańskimi modelami rynkowymi, w tym Mustangiem i Explorer, dla Europy będą kontynuowane. Obaj producenci samochodów również pozostaną niezależni i będą posiadać osobno.

Ogólne informacje na temat partnerstwa między dwoma producentami samochodów przedstawiono w pracach Reutera na początku tego miesiąca, ale teraz są one potwierdzane przez obu producentów samochodów. VW ogłosił również wcześniej, że niemiecki startup e.Go będzie rozwijał pojazd oparty na MEB, ale szczegóły tego planu nie są znane, a Ford jest pierwszą firmą, która faktycznie produkuje i dostarcza samochody do wykorzystania technologii Volkswagen Group w model z konkretnym czasem uwalniania i intencją produkcji skali.