Fizyka wyjaśnia, dlaczego nie można otworzyć drzwi samolotu w powietrzu

[ad_1]

To koszmar podróżników siedzących w pobliżu wyjścia awaryjnego i nieuchronny los złych facetów walczących w samolocie z Jamesem Bondem – drzwi eksplodują w trakcie lotu, wciągając ich w zimny błękit i biel.

Ten scenariusz bez wątpienia przebiegał w głowach pasażerów lotu BA na Rijad w tym tygodniu, kiedy mężczyzna, podobno w ataku paniki, próbował otworzyć drzwi samolotu. Był powściągliwy – nie mniej niż brat boksera Dillian White – i ostatecznie się uspokoił. Drzwi pozostały zamknięte.

Przewodowy UK

Ta historia pierwotnie ukazała się w WIRED UK.

Nie po raz pierwszy pasażerowie próbują wyjść z samolotu w powietrzu. W 2015 r. Pasażer polecił mu lot Hainan Airlines do Mongolii, tym razem gdy samolot przygotowywał się do lądowania. W czerwcu lot Air Europa UX89 został zmuszony do zawrócenia po tym, jak pasażer próbował otworzyć wyjście awaryjne. A w zeszłym miesiącu wczasowiczka Chloe Haines pojawiła się w sądzie pod zarzutem zaatakowania dwóch stewardów, którzy próbowali ją powstrzymać przed zrobieniem tego samego. (Jednoczącym szczegółem wszystkich tych historii jest to, że pasażerowie byli rażąco pijani).

Chociaż perspektywa rzucenia się w troposferę ze względu na wybryki pijanego pasażera nie jest kusząca, z przyjemnością usłyszysz, że we wszystkich tych przypadkach rzeczywiste ryzyko otwarcia drzwi było zerowe.

Grają tutaj dwie linie obrony. Po pierwsze, jak można się spodziewać, drzwi są mechanicznie zamknięte. Te zamki są kontrolowane przez pilota. „Widzisz tę wielką wielką klamkę na drzwiach – która jest właściwie zamknięta na klucz” – mówi Steve Wright, profesor nadzwyczajny inżynierii kosmicznej na University of the West of England. ”Gdy samolot wyląduje i opuści bramę, usłyszysz, jak pilot mówi„ drzwi do instrukcji ”. Tylko w tym momencie pilot przekazał kontrolę i gdzie te drzwi są w rzeczywistości możliwe do otwarcia przez kogoś stojącego w pobliżu. ”

Powód, dla którego można otworzyć drzwi, gdy jesteś na ziemi, jest prosty, wyjaśnia pilot Patrick Smith na swoim blogu AskThePilot – na wypadek, gdyby samolot musiał zostać ewakuowany. Wskazuje, że możesz również usłyszeć od przekaźnika pilota polecenie „rozbroić drzwi”, które odnosi się do funkcji automatycznego wysuwania slajdów. „Te zjeżdżalnie mogą rozwinąć się z wystarczającą siłą, aby zabić osobę, a nie chcesz, aby wsiadała na mostek odrzutowy lub do ciężarówki gastronomicznej”, pisze.

Najważniejsze jest to, że gdy jesteś na ziemi, możliwe jest otwarcie drzwi. Na przykład w 2015 r. Pojawiło się wideo przedstawiające mężczyznę otwierającego drzwi na pasie startowym, aby „zaczerpnąć świeżego powietrza”.

Jednak podczas lotu to inna historia i wszystko to ma związek z ciśnieniem powietrza. Kiedy wznosimy się wyżej w atmosferze, cząsteczki tlenu wywierają mniejszy nacisk (znane jako prawo Boyle'a). Oznacza to, że dostępne jest niższe ciśnienie pozwalające cząsteczkom na dyfundowanie do naszych układów naczyniowych – w zasadzie trudniej jest oddychać.

Kiedy wstaniesz powyżej 18 000 stóp, zaczniemy nie przyjmować wystarczającej ilości tlenu, aby dostarczyć mózg – zemdlejesz za około pół godziny. Ponieważ samoloty latają na wysokości od 30 000 do 43 000 stóp, należy wpompować powietrze do samolotu, aby utrzymać ciśnienie wewnętrzne na możliwym do utrzymania poziomie. (Na tej wysokości staniesz się szalony w ciągu kilku sekund i zemdlejesz w mniej niż minutę, dlatego maski powietrzne spadają podczas zdarzeń obniżania ciśnienia i dlatego powinieneś zająć się sobą przed dzieckiem.) łagodny stan niedotlenienia przez cały czas w locie.

[ad_2]