Firma DNA, która jest przeznaczona dla policji, właśnie kupiła stronę genealogiczną

[ad_1]

Zaledwie dwa lata temu GEDmatch był wciąż mało znaną genealogiczną witryną genealogiczną, znaną tylko milionowi hobbystycznych zbirów DNA chcących wypełnić swoje drzewa genealogiczne. Witryna była bezpłatna, publiczna i prowadzona przez dwóch facetów z talentem do pisania algorytmów, które pomagały krewnym się znaleźć. Podsumowując, było to dość wolne od kontrowersji miejsce.

Wszystko zmieniło się w kwietniu 2018 r., Kiedy rozeszła się wiadomość, że policja wykorzystała GEDmatch do zidentyfikowania podejrzanego w 40-letniej sprawie Golden State Killer. Gdy witryna pojawiła się jako narzędzie do walki z przestępczością, niektórzy użytkownicy i eksperci ds. Prywatności zaczęli martwić się, w jaki sposób dane genetyczne ludzi mogą uwięzić ich w dochodzeniach kryminalnych, gdy chcieli tylko dowiedzieć się o historii ich rodziny. Dla GEDmatch przejście jest trudne. Dramat za drugim ogarnął stronę: przeszukania policji stały się coraz bardziej inwazyjne; właściciele witryny próbowali zareagować na zmiany warunków świadczenia usług, które zakończyły się cofnięciem ognia; a hakerzy w białych kapeluszach zwrócili uwagę na rażące wady bezpieczeństwa. Ale od dzisiaj to problem kogoś innego.

W poniedziałek po południu GEDmatch ogłosił, że został przejęty przez nowego właściciela, firmę zajmującą się genomiką kryminalistyczną Verogen. Firma z San Diego zrezygnowała z sekwencjonowania giganta Illuminy dwa lata temu, specjalizując się w usługach testowania DNA nowej generacji, przeznaczonych dla organów ścigania. Wraz z nabyciem GEDmatch Verogen może również rozpocząć wyszukiwanie genealogiczne, takie jak te, które do tej pory zidentyfikowały podejrzanych w aż 70 przypadkach. „Nigdy wcześniej jako społeczeństwo nie mieliśmy okazji służyć jako molekularny naoczny świadek, umożliwiając organom ścigania skuteczne i pewne rozwiązywanie brutalnych przestępstw” – powiedział prezes Verogen, Brett Williams, w oświadczeniu informującym o transakcji. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Dotychczasowe reakcje były mieszane. „Podejrzewam, że będzie to ostatnia słoma dla wszystkich genealogów, którzy nie chcą się dzielić z organami ścigania” – powiedziała WIRED Debbie Kennett, genealog i honorowy współpracownik w University College London. W poniedziałek GEDmatch zaktualizował warunki korzystania z usługi, aby odzwierciedlić nową własność, ale nie powiadomił użytkowników za pośrednictwem poczty e-mail. Kennett dowiedział się z dyskusji na Facebooku. Kiedy próbowała zalogować się do GEDmatch, odkryła, że ​​została zablokowana, dopóki nie zaakceptowała nowych warunków. (Dodatkowe opcje obejmowały podjęcie późniejszej decyzji i trwałe usunięcie wszystkich jej danych z serwerów GEDmatch). Według rzecznika Verogen, wszelkie ustawienia, które użytkownicy wcześniej wybrali dla swoich profili GEDmatch – włączanie lub wyłączanie wyszukiwań policyjnych – będą podlegać nowym warunkom.

Sam GEDmatch nie zawsze trzymał się tego słowa. Na początku tego miesiąca użytkownicy witryny odkryli, że ich ustawienia prywatności nie były ironiczne, gdy pojawiły się doniesienia, że ​​detektyw z Florydy uzyskał nakaz przeszukania pełnej bazy danych witryny, w tym osób, które zrezygnowały ze współpracy z organami ścigania. Kilka tygodni później zespół naukowców zajmujących się bezpieczeństwem genetycznym ujawnił wadę algorytmu dopasowywania względnego GEDmatcha, który pozwoliłby hakerowi zeskrobać ponad 90 procent danych DNA użytkowników. Williams Verogena twierdzi, że GEDmatch zajął się już tymi problemami bezpieczeństwa i że jego firma będzie nadal monitorować inne możliwe luki w zabezpieczeniach.

Niektórzy genealogowie mają nadzieję, że pod zarządem Verogen baza danych nie będzie tak podatna na dochodzenie w sprawie przekroczenia zasięgu lub ataki phishingowe na dane genetyczne. „Curt i John właśnie tam byli, chroniąc dane przed resztą świata”, mówi Colleen Fitzpatrick, genealog i konsultant kryminalistyczny. (Curtis Rogers, 81 lat i John Olson, 68 lat, uruchomili GEDmatch w 2010 r. Nie można było się z nimi skontaktować w celu komentarza.) „Zakup Verogen eliminuje niektóre obawy dotyczące przyszłości GEDmatch”.

[ad_2]