Facebook podobno dostaje 5 miliardów dolarów klapsa na nadgarstek od FTC – TechCrunch


Federalna Komisja Handlu USA zgodziła się podobno zakończyć ostatnią próbę rozwiązania problemów prywatności Facebooka z wypłatą w wysokości 5 miliardów dolarów.

Według The Wall Street Journal głosowanie partii 3-2 przez komisarzy FTC zostało przeprowadzone przez większość republikanów i zostanie przeniesione do dywizji cywilnej Departamentu Sprawiedliwości w celu sfinalizowania.

Wypłata w wysokości 5 miliardów dolarów wydaje się znaczącą sumą, ale Facebook już odłożył 3 miliardy dolarów na pokrycie kosztów ugody, a firma prawdopodobnie zarobi na mniej niż jedną czwartą przychodów (przychody firmy za ostatni kwartał podatkowy było około 15 miliardów dolarów). Rzeczywiście, Facebook powiedział w kwietniu, że spodziewa się zapłacić do 5 miliardów dolarów, aby zakończyć rządową sondę.

Ugoda obejmie również ograniczenia rządowe dotyczące sposobu, w jaki Facebook traktuje prywatność użytkowników, zgodnie z dziennikiem.

Dotarliśmy do FTC i Facebook do komentarza i zaktualizuję tę historię, gdy usłyszymy z powrotem.

Ostatecznie podział partyzancki, który powstrzymał osadę, zepsuł się, gdy republikańscy członkowie komisji nadpisali demokratyczne obawy o większy nadzór nad gigantem mediów społecznościowych.

Prawodawcy konsekwentnie nawołują do większego nadzoru regulacyjnego Facebooka – a nawet do legislacyjnego nacisku na rozbicie firmy – od czasu ujawnienia niewłaściwego zarządzania prywatnymi danymi milionów użytkowników Facebooka w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w 2016 r., Które został niewłaściwie zebrany przez Cambridge Analytica.

W szczególności FTC badało, czy naruszenie danych naruszyło dekret o zezwoleniu z 2012 r., W którym Facebook zobowiązał się do zaangażowania w lepszą ochronę danych osobowych użytkowników.

Nieszczęścia Facebooka nie zakończyły się na Cambridge Analytica . Od tamtej pory firma znajduje się pod koniec szeregu ekspozycji związanych z wykorzystywaniem i nadużywaniem informacji o klientach i pojawia się, gdy wezwania do rozbicia dużych firm technologicznych stają się coraz głośniejsze.

Ugoda mogłaby być również sposobem na wykupienie przez spółkę wyjścia z bardziej rygorystycznego nadzoru, ponieważ boryka się z dochodzeniami dotyczącymi jej potencjalnie antykonkurencyjnych praktyk biznesowych i zapytań o wprowadzenie nowej kryptowaluty – Libra – reklamowanej jako elektroniczna waluta dla użytkowników Facebooka, w dużej mierze oddzielona od rządowej polityki pieniężnej.

Zgłoszono, że potencjalne sankcje zaproponowane przez prawodawców dla FTC obejmują możliwość podniesienia nadzoru nad prywatnością do zarządu firmy i potencjalnie usunięcia danych śledzenia; ograniczenie gromadzenia niektórych informacji; ograniczenie kierowania reklam; oraz ograniczenie przepływu danych użytkownika pomiędzy różnymi jednostkami biznesowymi Facebooka.