„Expedition Bigfoot” przeszukuje Oregon Woods w poszukiwaniu znaków mitycznej i nieuchwytnej bestii


Mężczyzna kuca późno w nocy na dnie lasu w Oregonie, spoglądając między drzewami w poszukiwaniu oznak nocnego życia. Scena jest zupełnie czarna, ale jego twarz i ręce są widoczne w podczerwieni, a on skanuje krajobraz kamerą termiczną, szukając sygnatury cieplnej, która wskazywałaby, że nie jest sam.

Nagle w oddali pojawia się czerwona kropelka.

"Widzisz to?" Szepcze. „To coś dużego”.

Ale może tak być Bigfoot, Legendarny małpi stwór Ameryki Północnej? Na to pytanie ten człowiek – autor i odkrywca Russell Acord – i jego koledzy próbują odpowiedzieć w nowej serii filmów dokumentalnych Travel Channel „Wyprawa Bigfoot, „premiera dziś wieczorem (8 grudnia) o 22:00 ET / PT.

Związane z: Prawdziwy czy nie? Nauka za 12 niezwykłymi celownikami

Ponad 10 000 relacji naocznych świadków opisało spotkania Bigfoot w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 50 lat. Bigfoot ma nawet plik FBI które zostało udostępnione publicznie 5 czerwca; w 1977 r. agencja zbadała 15 niezidentyfikowanych włókien podejrzanych o bycie włosami Bigfoot. Ale włosy okazały się w końcu „pochodzenia jelenia”, napisał w liście Jay Cochran, Jr. asystent dyrektora FBI.

Teraz poszukiwacze z Travel Channel są gorliwi na tropie dwunożnej bestii, przenosząc polowanie na północno-zachodni Pacyfik, gdzie odbyła się około jedna trzecia wszystkich spotkań „Bigfoot”.

W serii zespół ekspertów – w tym prymatolog – rozpoczął trzytygodniowe poszukiwania nieuchwytnego Bigfoota. Korzystając z najnowocześniejszego sprzętu i algorytmów komputerowych, zespół przeanalizował ślady stóp i możliwe miejsca gniazd oraz nagrał tajemnicze wokalizacje w „hotspotach” Bigfoot na około 90 000 akrów ziemi w środkowym Oregonie, podali przedstawiciele Travel Channel w oświadczeniu.

Primatolog Mireya Mayor szukał rzadkich i nieuchwytnych zwierząt w odległych miejscach na całym świecie.

Primatolog Mireya Mayor szukał rzadkich i nieuchwytnych zwierząt w odległych miejscach na całym świecie. (Źródło zdjęcia: Travel Channel)

Owłosiona i małpia

Rzekome obserwacje Bigfoota często opisują wysoką, włochatą istotę przypominającą gigantyczną małpę, która chodzi na dwóch nogach. Ogromny naczelny znany jako Gigantopitek – stoi 3 metry wysokości i waży do 595 funtów. (270 kilogramów) – kiedyś mieszkał w Azji Południowo-Wschodniej, ale wyginął setki tysięcy lat temu. I duże, owłosione zwierzęta, takie jak włochate mamuty i nosorożce wędrował po Ameryce Północnej podczas epoka lodowcowa. Jednak do tej pory nie ma dowodów na to, że duże naczelne inne niż ludzie kiedykolwiek zamieszkiwały Amerykę Północną, powiedział badacz naczelnych i członek zespołu „Expedition Bigfoot” Mireya Mayor, dyrektor Exploration and Science Communications Initiative w College of Arts, Sciences i Wykształcenie na Florida International University.

Jednak pomysł, że nowy rodzaj nieodkrytego naczelnego może ukrywać się w gęstych lasach w Ameryce Północnej „jest całkowicie w sferze możliwości”, o ile zwierzęta mają pożywienie, schronienie i siedlisko, które izoluje je od ludzi, burmistrz powiedział Live Nauka. W rzeczywistości badacz szympansów Jane Goodall powiedziała w wywiadzie z 2002 roku że nie odrzuci możliwości, że takie stworzenia mogą być prawdziwe.

„Jestem romantykiem, więc zawsze chciałem, żeby istniały” – powiedziała Ira Flatow, gospodarzowi NPR.

Duży i mały

W 2001 roku burmistrz odkrył nowy gatunek malutkiego lemur myszy jest to jeden z najmniejszych na świecie naczelnych, ważący mniej niż 2 uncje (57 gramów). Małe zwierzęta mogą być trudne do zauważenia na wolności, ale nawet bardzo duży naczelny, taki jak opisywany Bigfoot, może dość skutecznie ukrywać się przed ludźmi, dodał Mayor.

„Widzieliśmy to w całej historii z innymi małpami” – wyjaśniła. „Kiedy poszedłem w poszukiwaniu zachodniej niziny goryle, ze względu na gęstą roślinność, w której żyją (i) fakt, że nie są przyzwyczajeni i faktycznie za wszelką cenę unikają ludzi, były czasy, gdy byliśmy nie dalej niż 3 stopy (1 metr) od 450- funt. (204 kilogramy) silverback i nie wiedziałem, że był tam przez dobrą godzinę lub dwie. ”

Związane z: Na zdjęciach: Przełomowe odkrycie naczelnych

Gdy burmistrz dokonał przeglądu relacji naocznych świadków o możliwych obserwacjach Bigfoota, wyróżniała się spójność opisów: duże, dwunożne stworzenie o zachowaniu przypominającym naczelnych. „A kiedy byliśmy w terenie, udało nam się uchwycić na filmie coś, co pasuje do tego opisu: bardzo duże i poruszające się w podobny do małpiego – jeśli nie dwunożny – sposób” – powiedział burmistrz. „Dla mnie jest to prawdopodobnie najbardziej przekonujący dowód, jaki do tej pory widziałem.”

Burmistrz udostępnił ten materiał innym badaczowi prymatologowi żywe naczelne na całym świecie i zna wszystkie znane formy poruszania się naczelnych.

„Kiedy zobaczył materiał filmowy, był całkowicie zdumiony i zgodził się ze mną, że coś podobnego jest daleko od jego domu” – powiedział burmistrz.

Ciężar dowodu

Choć nowe dowody mogą być przekonujące, tylko dane z odzyskanego ciała lub dane genetyczne z tkanki organicznej, kału lub włosów mogą ostatecznie ustalić to legendarne stworzenie jako nowo odkryty gatunek. Paleontolog David Hone, starszy wykładowca zoologii w School of Biological and Chemical Sciences na Queen Mary University of London, naukowy opis każdego nowego gatunku oznacza ustanowienie holotypu – pojedynczego fizycznego okazu reprezentującego gatunek.

Opisanie nowego gatunku wymaga również szczegółowego zarysu cech behawioralnych, anatomicznych i genetycznych, które potwierdzają wyjątkowość zwierzęcia i odróżniają go od jego bliskich krewnych, napisał dla Guardiana.

Do tej pory fizyczne dowody rzekomo przedstawiające Bigfoota składały się głównie z włosów i wszystkich próbek, które zostały poddane analizie genetycznej należały do ​​istniejących zwierząt. W 2014 r. Naukowcy zbadali 36 próbek włosów „Bigfoot” zebranych na całym świecie, łącząc większość włosów z szopami, końmi, jelenami, krowami, kojotami, malezyjskim tapirem, a nawet ludźmi.

Co ciekawe, dwie próbki nie należały do ​​żadnego znanego gatunku. Jednak dane DNA wykazały, że tajemnicze włosy nie pochodzą od naczelnych i prawdopodobnie należą do nieznanych gatunków niedźwiedzi, jak donosili naukowcy w swoich badaniach opublikowanych w czasopiśmie w marcu 2014 Postępowanie Royal Society B..

Pierwotnie opublikowany w dniu Nauka na żywo.

Jak to działa Banner

Chcesz więcej nauki? Uzyskaj subskrypcję naszej siostrzanej publikacji Magazyn „How It Works”, aby uzyskać najnowsze niesamowite wiadomości naukowe. (Źródło zdjęcia: Future plc)