Dlaczego Zapachy wyzwalają silne wspomnienia?

[ad_1]

Pyszny zapach pieczywa wypływającego z otwartych drzwi pobliskiej piekarni może działać jak portal czasowy, natychmiast zabierając cię z ruchliwej ulicy w Nowym Jorku do małej kawiarni w Paryżu, którą odwiedziłeś lata temu. Zasadniczo cząsteczki zapachowe mogą ożywić wspomnienia, o których dawno zapomniano.

Ale dlaczego zapachy czasami wyzwalają potężne wspomnienia, szczególnie emocjonalne?

Krótka odpowiedź brzmi: mózg regiony, które żonglują zapachami, wspomnieniami i emocjami są ze sobą ściśle powiązane. W rzeczywistości sposób, w jaki zmysł węchu jest podłączony do mózgu, jest wyjątkowy wśród zmysłów.

Związane z: Dlaczego świeżo skoszona trawa pachnie tak ładnie?

Zapach to cząsteczka chemiczna, która przepływa przez nos i do mózgu żarówki węchowe, w którym odczucie jest najpierw przetwarzane do postaci czytelnej dla mózgu. Komórki mózgowe przenoszą tę informację do niewielkiego obszaru mózgu zwanego ciałem migdałowatym, gdzie emocje są przetwarzane, a następnie do sąsiedniego hipokampa, gdzie odbywa się uczenie i tworzenie pamięci.

Zapachy to jedyne odczucia, które podróżują tak bezpośrednią ścieżką do ośrodków emocjonalnych i pamięciowych mózgu. Wszystkie inne zmysły najpierw podróżują do obszaru mózgu zwanego wzgórzem, który działa jak „centrala”, przekazując informacje o tym, co widzimy, słyszymy lub czujemy reszcie mózgu, powiedział John McGann, profesor nadzwyczajny na wydziale psychologii Rutgers University w New Jersey. Ale zapachy omijają wzgórze i docierają do ciała migdałowatego i hipokampa w „synapsie lub dwóch”, powiedział.

Powoduje to intymne połączenie emocji, wspomnień i zapachów. Właśnie dlatego wspomnienia wywoływane przez zapachy w przeciwieństwie do innych zmysłów są „doświadczane jako bardziej emocjonalne i bardziej sugestywne”, powiedziała Rachel Herz, adiunkt psychiatrii i ludzkich zachowań na Brown University w Rhode Island i autorka książki „Zapach pożądania„(Harper Perennial, 2018). Znajomy, ale dawno zapomniany zapach może nawet doprowadzić ludzi do łez, dodała.

Emocja zapachu

Zapachy są „naprawdę wyjątkowe”, ponieważ „mogą przywołać wspomnienia, które w innym przypadku nigdy nie zostałyby przywołane” – powiedział Herz. Dla porównania, codzienny widok znajomych ludzi i miejsc nie zachęca do zapamiętania bardzo specyficznych wspomnień. Na przykład wchodzenie do salonu to powtarzające się bodźce, coś, co robisz w kółko, więc mało prawdopodobne jest, aby akcja przywołała konkretny moment, który miał miejsce w tym pokoju. Z drugiej strony „jeśli istnieje zapach związany z czymś, co wydarzyło się w przeszłości i nigdy więcej go nie spotkasz, możesz nigdy nie pamiętać, co to było” – dodał Herz.

Zazwyczaj, gdy osoba wącha coś, co wiąże się z istotnym wydarzeniem w przeszłości, najpierw reaguje emocjonalnie na doznanie, a następnie pamięć może nastąpić. Ale czasami pamięć nigdy nie powróci na powierzchnię; powiedział, że osoba ta może poczuć emocje, które wydarzyły się w przeszłości, ale nie pamięta tego, czego doświadczyła.

„I to nie przypomina żadnego z naszych innych doznań zmysłowych” – dodała. Innymi słowy, prawdopodobnie nie zobaczysz czegoś i nie poczujesz emocji, ale nie przypomnisz sobie pamięci związanej z tym widokiem i uczuciem.

Częściowo ma to związek z kontekstem. Wyobraź sobie osobę idącą ulicą, czującą zapach, z którym po raz pierwszy zetknęły się kilkadziesiąt lat temu i mającą emocjonalną reakcję. Gdyby po raz pierwszy zetknęli się z tym zapachem w zupełnie innym kontekście – powiedzmy w kinie – znacznie trudniej będzie im wskazać powiązaną pamięć. Herz powiedział, że mózg używa kontekstu „do nadania znaczenia informacjom” i znalezienia tej pamięci.

Po pewnym czasie, jeśli ktoś nadal wącha zapach, zapach uwolni się z określonej pamięci i straci moc przywracania tej pamięci, powiedziała. Co więcej, wspomnienia przywrócone przez zapach mają takie same wady jak inne wspomnienia, ponieważ mogą być niedokładne i mogą być przepisywane przy każdym przypomnieniu. Jednak ze względu na silne skojarzenia emocjonalne te wspomnienia wywołują, ludzie, którzy pamiętają coś z powodu zapachu, często są przekonani, że wspomnienia są dokładne, powiedział Herz.

Związek między zapachem a pamięcią rozciąga się również na problemy zdrowotne związane z pamięcią. Zmniejszony węch może czasami reprezentować wczesny objaw stanów związanych z utratą pamięci, takich jak choroba Parkinsona i Choroba Alzheimera, ale może być również wynikiem starzenie się– powiedział McGann.

To dziwne splątanie emocji i zapachów może mieć proste wyjaśnienie ewolucyjne. Powiedział Herz, że ciało migdałowate ewoluowało z obszaru mózgu, który pierwotnie był przeznaczony do wykrywania substancji chemicznych. „Emocje mówią nam o zbliżaniu się do rzeczy i unikaniu ich, i dokładnie to samo robi węch” – powiedziała. „Tak więc oba są bardzo blisko związane z naszym przetrwaniem”.

Katz dodaje, że sposób, w jaki wykorzystujemy emocje do rozumienia świata i reagowania na niego, przypomina sposób, w jaki zwierzęta używają węchu. Tak więc następnym razem, gdy poczujesz zapach łez lub szeroki uśmiech rozprzestrzeni się na twoją twarz po tym, jak poczujesz zapach domowego ciasta, możesz podziękować lub obwinić sposób, w jaki twój mózg organizuje informacje na starym rusztowaniu.

Pierwotnie opublikowany w dniu Nauka na żywo.

[ad_2]