Czy wyczucie czasu ma wszystko na ryzyko SIDS?


Wiadomości Zdjęcie: Czy czas ma wszystko na ryzyko SIDS?Serena Gordon
HealthDay Reporter

PONIEDZIAŁEK, 9 grudnia 2019 r. (HealthDay News) – Nowe badania sugerują, że wiek dziecka może dawać wskazówki do nagłej niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia (SUID) – wcześniej znanej jako SIDS.

W badaniu zidentyfikowano dwie unikalne grupy dzieci, które zmarły na SUID – jedną, która zmarła w ciągu tygodnia od urodzenia, a drugą, która zmarła później.

„SUID to termin obejmujący SIDS, nieznane przyczyny śmierci i przypadkowe uduszenie w łóżku”. wyjaśniła autorka badania Tatiana Anderson.

Powiedziała, że ​​nowe badanie wykazało, że „zgony od (w wieku niemowlęcym) od 0 do 6 dni znacznie różniły się od zgonów, które miały miejsce w pozostałej części pierwszego roku”.

Anderson jest doktorem habilitowanym neurologii w Centre for Integrative Brain Research w Seattle Children's Research Institute.

Powiedziała, że ​​wiele znanych zagrożeń dla SIDS – młode matki, matki niezamężne, kolejność i waga urodzeniowa – nie wydają się być czynnikami wpływającymi na dzieci, które zmarły w pierwszym tygodniu życia.

Badania wykazały, że nawet palenie przez matkę – znany czynnik ryzyka SUID – nie dotyczy dzieci, które zmarły nagle w ciągu pierwszych 48 godzin.

Anderson powiedział, że to nie znaczy, że palenie w ciąży jest w porządku. „Palenie jest nadal największym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka dla SUID. (W poprzednim badaniu naukowcy odkryli, że) 22% zgonów z powodu SUID można przypisać przyczynowo paleniu” – powiedziała.

Naukowcy uważają, że ich odkrycia potwierdzają tezę, że SUID mogą mieć odrębne przyczyny, w zależności od wieku niemowlęcia.

Obecne badanie polegało na współpracy z Microsoftem, która polegała na modelowaniu komputerowym. Model został opracowany na podstawie bazy danych wszystkich urodzeń w Stanach Zjednoczonych w latach 2003–2013.

Podsumowując, model obejmował ponad 41 milionów porodów i prawie 38 000 nagłych niewyjaśnionych zgonów.

„Nie weszliśmy do badania przewidującego, że pierwszy tydzień będzie inny, (że) te populacje nie powinny być skupione pod SUID-ami” – powiedział Anderson. „Istnieją różne czynniki ryzyka i prawdopodobnie różne przyczyny śmierci”.

Odkrycia opublikowano 9 grudnia w czasopiśmie Pediatria.

Dr Richard Goldstein, dyrektor programu Roberta w Nagłej nieoczekiwanej śmierci w pediatrii w szpitalu dziecięcym w Bostonie, napisał artykuł wstępny towarzyszący badaniu.

„Istnieją duże prawdy dostępne w dużych zestawach danych, które być może nie były tak dostępne w przeszłości” – powiedział.

Ale Goldstein ostrzegał jeszcze przed podzieleniem niespodziewanych zgonów na dwie grupy. Powiedział, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, że są to odrębne grupy o różnych przyczynach. Potrzebne są dalsze badania.

Większość ekspertów w tych nagłych, niewyjaśnionych zgonach podejrzewa, że ​​liczba zgonów przypada na kontinuum według wieku, ale prawdopodobnie mają one podobne przyczyny lub wspólne słabe punkty.

Na przykład możliwe jest, że te niemowlęta nie mają odpowiedniej regulacji systemu autonomicznego, która wybudziłaby je ze snu, gdyby nie miały wystarczającej ilości powietrza. U jednego dziecka taka podatność może prowadzić do porodu. W innym przypadku może to spowodować nagłą, nieoczekiwaną śmierć w wieku 4 miesięcy.

Anderson powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby wydawać jakiekolwiek zalecenia dla rodziców na podstawie tego badania. Na podstawie wcześniejszych badań powiedziała, że ​​ważne jest, aby matki nie paliły podczas ciąży, a dzieci powinny spać na plecach, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia SUID.

MedicalNews
Prawa autorskie © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

PYTANIE

Noworodki niewiele śpią.
Zobacz odpowiedź

Referencje

ŹRÓDŁA: dr Tatiana Anderson, doktor habilitowany, Center for Integrative Brain Research at Seattle Children's Research Institute; Richard Goldstein, M.D., dyrektor, Robert's Program on Nagła niespodziewana śmierć w pediatrii, Boston Children's Hospital, i asystent profesora, Harvard Medical School, Boston; Pediatria, 9 grudnia 2019 r