Czy powinieneś spróbować immunoterapii alergenowej?


News Picture: Czy powinieneś spróbować immunoterapii alergenowej?Len Canter
Reporter HealthDay

WTOREK, 9 lipca 2019 (HealthDay News) – Jeśli ciągle kichasz i pociągasz nosem, mimo że bierzesz leki przeciwalergiczne w celu złagodzenia objawów, możesz rozważyć immunoterapię.

Zabieg ten ma na celu zmniejszenie wrażliwości na alergie, zapewnienie długotrwałej ulgi w alergiach i zmniejszenie ryzyka astmy.

Ostatnie postępy uczyniły tę opcję bardziej atrakcyjną. Zastrzyki z alergii były kiedyś jedynym leczeniem immunoterapii zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, ale w ostatnich latach skuteczne okazały się immunoterapie podjęzykowe. Podejście to polega na umieszczeniu tabletek pod językiem na minutę lub dwie, a następnie połknięciu ich w miarę ich rozpuszczania. W zależności od pacjenta tabletki można przyjmować trzy razy w tygodniu lub tak często, jak codziennie.

Testy alergiczne mają kluczowe znaczenie dla określenia, które z dostępnych metod leczenia mogą być skuteczne. Niektóre formuły są przeznaczone dla osób z sezonowymi alergiami, takimi jak np. Ambrozja, pyłki i trawy, podczas gdy inne są przeznaczone na całoroczne alergie, takie jak roztocza kurzu domowego. Niektóre formuły są zatwierdzone dla różnych grup wiekowych.

Ważne jest, aby wiedzieć, że immunoterapia nie jest nocną poprawką. Leki mają skumulowany efekt z czasem, zarówno zwiększając twoją tolerancję na docelowy alergen, jak i łagodząc objawy.

Ile czasu? W różnych badaniach ludzie dostrzegli największe korzyści po trzech latach przyjmowania tabletek. Badania, które dotyczyły dwuletniego leczenia, wykazały, że ten skrócony kurs nie przyniósł dobrych wyników.

Możliwe są również skutki uboczne, zazwyczaj na początku leczenia, choć często są łagodne, takie jak problemy żołądkowe lub swędzenie jamy ustnej. Twój lekarz może ci pomóc.

Wreszcie, należy pamiętać, że efekty immunoterapii mogą nie trwać w nieskończoność i może być konieczne powtórzenie tego, ale zazwyczaj można spodziewać się zauważalnej poprawy objawów przez co najmniej dwa lata po leczeniu.

MedicalNews
Copyright © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

POKAZ SLAJDÓW

Czy mogę być alergikiem? Odkryj swoje wyzwalacze alergii
Zobacz pokaz slajdów