Człowiek w Massachusetts dostaje 10 lat więzienia za Cyberataki szpitalne


BOSTON (Reuters) – Człowiek z Massachusetts został skazany w czwartek na więcej niż 10 lat więzienia za dokonanie cyberataku w szpitalu w imieniu grupy anonimowych hakerów, aby zaprotestować przeciwko traktowaniu nastolatka w sporze o wysoki status w areszcie.

Martin Gottesfeld, lat 34, został skazany przez amerykańskiego sędziego okręgowego Nathaniela Gortona w Bostonie prawie trzy lata po tym, jak został uratowany z niepełnosprawnej łodzi motorowej u wybrzeży Kuby przez statek Disney Cruise Line po ucieczce ze Stanów Zjednoczonych podczas śledztwa federalnego.

W sierpniu federalne jury uznało go za winnego dwóch haseł, w tym spisku mającego na celu zniszczenie chronionych komputerów związanych z cyberatakami, które przeprowadził w 2014 r. W Boston Children's Hospital i innym ośrodku.

"Nie popełnij błędu, twoje przestępstwo było godne pogardy, nieprzyzwoite i wstrętne" – powiedział Gorton.

Asystent prokuratora generalnego David D'Addio nazwał Gottesfelda "samozwańczym zagrożeniem", którego cyberataki zagrażają życiu dzieci i mogą uderzyć ponownie po uwolnieniu z więzienia.

"Przerażające jest zastanowienie się, co zrobi z następną przyczyną, którą adoptuje" – powiedział D'Addio.

Gottesfeld, który po odbyciu 121 miesięcy w więzieniu musi również zapłacić prawie 443 000 USD w ramach restytucji, był w areszcie od lutego 2016 r. Powiedział, że planuje apelację, ale nie żałował.

"Szkoda, że ​​nie mogłem zrobić więcej," powiedział.

Według prokuratorów, pod koniec 2013 r. Gottesfeld, inżynier komputerowy mieszkający w Somerville w stanie Massachusetts, dowiedział się o sporze dotyczącym opieki nad dzieckiem z udziałem nastolatki z Connecticut, Justiny Pelletier.

Pelletier została aresztowana w Massachusetts po tym, jak spór o jej diagnozę pojawił się między jej rodzicami a Bostońskim Szpitalem Dziecięcym, który stanowił, że jej problemy zdrowotne mają charakter psychiatryczny i że jej rodzice przeszkadzają jej w leczeniu.

Jej sprawa znalazła się na pierwszych stronach gazet i zwróciła uwagę grup religijnych i politycznych, które postrzegały ją jako przykład rządowej ingerencji w prawa rodzicielskie.

Gottesfeld, która nie zgodziła się z diagnozą szpitala, zaczęła opowiadać się za nią w Internecie, powiedział prokurator.

Powiedzieli, że Gottesfeld w marcu 2014 r. Rozpoczął rozproszony atak typu "odmowa usługi" (DDOS) na placówkę leczenia mieszkalnego pod nazwą Wayside Youth & Family Support Network, w której Pelletier była rezydentką po wypisaniu jej ze szpitala.

DDOS atakuje zamykane lub powolne strony internetowe, zalewając je danymi.

Gottesfeld w kwietniu 2014 r. Rozpoczął atak DDoS w imieniu Anonymous, który zakłócił sieć dziecięcych szpitali dziecięcych w Bostonie przez dwa tygodnie i przerwał usługi internetowe wykorzystywane w leczeniu pacjentów – poinformowali prokuratorzy.