Często czujesz się rozdęty? Jeden składnik może być winny


News Picture: Często czuję się rozdęty? Jeden składnik może być winnySteven Reinberg
Reporter HealthDay

ŚRODA, 3 lipca 2019 r. (Aktualności HealthDay) – Jeśli często czujesz się wzdęty po posiłku, nie bądź zbyt szybki, aby obwiniać pokarmy o wysokiej zawartości błonnika. Prawdziwy winowajca może cię zaskoczyć.

Twoje jelita mogą się buntować, ponieważ jesz za dużo soli, sugerują nowe badania.

„Redukcja sodu jest ważną interwencją dietetyczną mającą na celu zmniejszenie objawów wzdęcia i może być wykorzystana do zwiększenia przestrzegania zdrowych diet o wysokiej zawartości błonnika”, powiedział badacz badań Noel Mueller, adiunkt w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore.

On i jego współpracownicy przeanalizowali dane z dużego badania klinicznego przeprowadzonego pod koniec lat 90. XX wieku, znanego jako Dietary Approaches to Stop Hypertension-Sodium lub DASH-Sodium w skrócie.

Wniosek: spożywanie dużej ilości soli zwiększa wzdęcia, podobnie jak zdrowa dieta bogata w błonnik.

Chociaż nie jest jasne, w jaki sposób przyczynia się sól, Mueller podejrzewa, że ​​kluczem może być zatrzymanie płynów. Spożywanie większej ilości soli może sprzyjać zatrzymywaniu wody i zmniejszać wydajność trawienia, co może prowadzić do gazów i wzdęć, powiedział.

Badania na myszach wykazały, że sól dietetyczna może zmieniać skład bakterii jelitowych. A to z kolei może wpłynąć na produkcję gazu w okrężnicy, powiedział Mueller.

„Nasze badanie sugeruje, że wybór pokarmów o niższej zawartości sodu, takich jak te, które nie są ultra przetworzone, może pomóc złagodzić wzdęcia u niektórych osób”, powiedział.

Wzdęcia dotykają aż jednej trzeciej Amerykanów, w tym ponad 90% osób z zespołem jelita drażliwego. Jest to bolesne nagromadzenie nadmiaru gazu, ponieważ bakterie jelitowe rozkładają błonnik podczas trawienia.

W ramach bieżących badań naukowcy wykorzystali wyniki badania z lat 1998-1999. W tym badaniu dieta DASH – o niskiej zawartości tłuszczu i bogatej w błonnik, owoce, orzechy i warzywa – była porównywana z dietą o niskiej zawartości błonnika. Celem badania było poznanie wpływu soli i innych czynników na wysokie ciśnienie krwi.

Nowy przegląd wykazał, że około 41% diety wysokobłonnikowej zgłosiło wzdęcia, a mężczyźni mieli większy problem z nią niż kobiety. A dieta bogata w sól zwiększa prawdopodobieństwo wzdęcia o 27%.

„Odkryliśmy, że w obu dietach, zmniejszając spożycie sodu, zmniejszono objawy wzdęcia”, powiedział Mueller.

W rezultacie zmniejszenie sodu może być skutecznym sposobem zapobiegania gazowi – i może pomóc ludziom w utrzymaniu zdrowego, bogatego w błonnik sposobu odżywiania.

Wiele rzeczy może powodować wzdęcia – nietolerancja laktozy, celiakia, przerost bakterii w jelicie cienkim, infekcja lub inne choroby, powiedziała Samantha Heller, starszy specjalista ds. Żywienia klinicznego w New York University Langone Health.

„Jeśli ktoś doświadcza na stałe objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, powinni skontaktować się ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy przyczyna może zostać ograniczona” – powiedział Heller, który nie był zaangażowany w badanie. „W ten sposób będą wiedzieć, jak zarządzać problemem”.

Okazjonalne wzdęcia nie są rzadkością, dodała.

Aby pomóc Ci uniknąć nadmiaru gazu i wzdęć, Heller zaproponował następujące wskazówki:

  • Zwiększ aktywność fizyczną.
  • Ogranicz wysoko przetworzoną żywność, taką jak fast food, mrożone posiłki, fast foody i smażone jedzenie.
  • Zwiększ spożycie płynów i zrób z nich część herbaty z mięty pieprzowej. Unikaj napojów gazowanych.
  • Jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Zwiększaj je powoli i małymi porcjami i pamiętaj o zwiększeniu spożycia płynów w tym samym czasie.
  • Miej mniejsze posiłki.

Raport został opublikowany niedawno w American Journal of Gastroenterology.

MedicalNews
Copyright © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

ŹRÓDŁA: Noel Mueller, Ph.D., M.P.H., adiunkt, Zakład Epidemiologii Kardiologicznej i Klinicznej, Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, Baltimore; Samantha Heller, M.S., R.D.N., starszy dietetyk kliniczny, New York University Langone Health, Nowy Jork; American Journal of Gastroenterology, 17 czerwca 2019 r
PYTANIE

Zapalenie trzustki jest zapaleniem narządu w brzuchu zwanym trzustką.
Zobacz odpowiedź