"Czeska rapsodia" królowej jest najpopularniejszą piosenką XX-wieczną



Szlachetny utwór królowej z 1975 roku Czeska rapsodia stała się najbardziej strumieniową piosenką z XX wieku.

Universal Music Group podało w tym tygodniu, że dane z serwisów streamingowych takich jak Spotify, Apple Music i YouTube pokazują, że Czeska rapsodia jest teraz transmitowany 1,6 miliarda razy na całym świecie.

Wzmocniony ostatnio wydaną biografią o tej samej nazwie, hitem z Queen's Noc w Operze album skoczył przed klasycznym grunge Nirvany z 1991 roku Smells Like Teen Spirit – teraz na drugim miejscu z ponad 1,5 miliarda strumieni – i dwoma śladami Guns N 'Roses, a mianowicie Moje słodkie dziecko i listopadowy deszcz, odpowiednio w trzecim i czwartym miejscu.

Odpowiadając na wiadomości, gitarzysta Queen Brian May powiedział: "Tak więc rzeka muzyki rockowej przeobraziła się w strumienie. Bardzo się cieszę, że nasza muzyka wciąż płynie do maksimum. "

Kiedy został wydany 43 lata temu, krytyczna reakcja na chwalebnie wspaniałą piosenkę była zdecydowanie mieszana – trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że nikt nigdy nie słyszał czegoś podobnego. Ale Czeska rapsodia stał się pionierem na całym świecie, ustanawiając ekstrawaganckiego frontmana Freddie Mercury – razem z gitarzystą May, basistą Johnem Deaconem i perkusistą Rogerem Taylorem – jako siłę, z którą trzeba się liczyć.

Mówiąc o singlu w wywiadzie z okazji 40. rocznicy piosenki, May ujawnił, że utwór prawie nigdy nie trafił na fale radiowe. Trwające prawie sześć minut utwór był dwukrotnie dłuższy niż zwykle emitowane przez wpływowe programy radiowe, a wiele stacji stwierdziło, że transmisja była zbyt długa.

"Powiedziano nam, że będzie to trudna sprzedaż" – powiedział May. Ale gitarzysta powiedział, że rzeczy się zmieniły, gdy wybitny radiowy DJ "zabrał się na to, aby wyjść i zagrać na śmierć. To sprawiło, że wszyscy inni usiedli. Wszystkie pozostałe stacje radiowe pomyślały: "O Boże, lepiej to załatwmy, bo inaczej zostanę w tyle".

Piosenka została wprowadzona do Grammy Hall of Fame w 2004 roku, a wokal Mercury'ego został uznany przez czytelników Rolling Stone za najlepszy w historii rocka.

"Czeska rapsodia to jedna z najlepszych piosenek jednego z najlepszych zespołów w historii "- powiedział Sir Lucian Grainge, prezes i dyrektor generalny Universal Music Group. "Jesteśmy dumni z tego, że możemy reprezentować Queen i jesteśmy zachwyceni, widząc, że piosenka wciąż inspiruje nowych fanów na całym świecie ponad cztery dekady po wydaniu".