Co należy wiedzieć i robić


12 lipca 2019 – Tropical Storm Barry zbliża się coraz bardziej do mieszkańców Luizjany.

Obawy o ulewne deszcze i powodzie nie są ograniczone do Luizjany. Mississippi, Floryda Zachodnia i Alabama są również zagrożone powodziami i ekstremalnym deszczem. Prezydent Donald Trump ogłosił awarię federalną dla Luizjany, aby rozpocząć koordynację działań pomocowych między Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Federalną Agencją Zarządzania Kryzysowego.

Mieszkańcy wchodzą na pokład sklepów i tworzą bariery sztormowe, aby zmniejszyć ryzyko powodzi. Podejmowanie działań przed burzą może pomóc zmniejszyć problemy podczas burzy i po niej.

Wskazówki dotyczące obsługi zbliżającej się burzy

 • Zostań w środku.
 • Chroń swoje okna i drzwi za pomocą sklejki lub trwałych okiennic sztormowych.
 • Dostrój się do lokalnych stacji informacyjnych, aby uzyskać aktualne informacje.
 • W razie potrzeby znajdź lokalne schronisko ratunkowe.
 • Napełnij plastikowe butelki wodą pitną.
 • Przygotuj pakiety i przygotuj trasy ewakuacyjne w swojej okolicy.

Czego oczekiwać później?

Po burzy ty i twoja rodzina może stanąć w obliczu powodzi, upadłych linii energetycznych, uszkodzeń spowodowanych przez pleśń i innych zagrożeń dla zdrowia.

jedzenie

Departament ds. Bezpieczeństwa Żywności i Inspekcji Departamentu Rolnictwa USA wydał zalecenia:

 • Sprawdź żywność w puszkach; wyrzucić uszkodzone puszki. Czy uszkodzenie może być spowodowane puchnięciem, wyciekiem, przebiciem, dziurami, pęknięciem, rozległym rdzewieniem lub zgnieceniem / wgnieceniami na tyle poważnymi, aby uniemożliwić normalne układanie lub otwieranie za pomocą ręcznego otwieracza do puszek typu kołowego.
 • Wyrzuć drewniane deski do krojenia, plastikowe naczynia, smoczki do butelek dla niemowląt i smoczki, które mogły mieć kontakt z wodą powodziową. Nie ma sposobu, aby je bezpiecznie wyczyścić.
 • Dokładnie umyj metalowe patelnie, naczynia ceramiczne i przybory kuchenne (w tym otwieracze do puszek) wodą z mydłem (jeśli jest dostępna). Wypłucz je i zdezynfekuj, gotując je w czystej wodzie lub mocząc je przez 15 minut w roztworze 1 łyżki bezzapachowego płynnego wybielacza chlorowego na galon wody pitnej.
 • Jeśli twoja lodówka lub zamrażarka była zanurzona w wodzie powodziowej – nawet częściowo – jej użycie jest niebezpieczne i należy ją wyrzucić.
 • Wszelkie potrawy, które mogły wejść w kontakt z wodą powodziową, należy jak najszybciej wyrzucić.
 • Łatwo psujące się produkty, takie jak mięso, drób, ryby i produkty mleczne, które zostały wyjęte z lodówki z powodu przerw w dostawie prądu, należy wyrzucić.
 • Niebezpieczna żywność może sprawić, że będziesz chory, nawet jeśli wygląda, pachnie i smakuje normalnie. W razie wątpliwości wyrzuć to.

woda

Nie używaj wody, co do której podejrzewasz, że została lub została skażona, aby umyć naczynia, umyć zęby, umyć i przygotować jedzenie, umyć ręce, zrobić lód lub przygotować odżywkę dla dzieci.

Czyszczenie

Po tym, jak burza minie i możliwe będzie oczyszczenie, nadal mogą czaić się główne zagrożenia, takie jak wycieki gazu, śmieci i ścieki. Błędy, zwłaszcza komary, będą obfite. Chroń się za pomocą zatwierdzonego repelentu.

Kiedy woda ustępuje, pleśń jest podobna.

Narażenie na pleśń może prowadzić do ataku astmy, reakcji alergicznych lub podrażnień oczu i skóry. Unikaj skażonych budynków i zanieczyszczonej wody tak bardzo, jak możesz. Pleśń jest trudna. Jeśli nie byłeś w stanie wysuszyć domu w ciągu 24 do 48 godzin po burzy, istnieje szansa, że ​​masz pleśń. Wszystko musi być całkowicie wysuszone, nawet meble, aby zapobiec problemom zdrowotnym.

Aby oczyścić pleśń, wymieszaj kubek domowego wybielacza z galonem niezanieczyszczonej wody. Lub lekko zaparuj zarodniki pleśni alkoholem.

Nie mieszać wybielacza z amoniakiem, ponieważ może to spowodować powstanie toksycznych oparów.

Jeśli problem pozostanie, możesz potrzebować profesjonalnej obsługi form.

Źródła

nhc.noaa.gov: „National Hurricane Centre i Central Pacific Hurricane Center”.

Wiadomości CBS: „Tropical Storm Barry: Trump ogłasza stan wyjątkowy, ponieważ Barry grozi zalaniem Luizjany niebezpiecznymi powodziami”.

CNN.com: „Tropical Storm Barry”.

cdc.gov: „Zachowaj bezpieczeństwo żywności i wody po katastrofie lub kryzysie”.

cdc.gov: „Oczyść bezpiecznie po katastrofie”.

cdc.gov: „Przewodnik dla właścicieli domów i najemców po sprzątaniu pleśni po katastrofach”.

fsis.usda.gov: „USDA oferuje wskazówki dotyczące bezpieczeństwa żywności dla obszarów znajdujących się na drodze burzy tropikalnej Barry”.


© 2019 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.