CES 2019: Futurystyczna maska ​​Filtruje zanieczyszczenia powietrza dla rowerzystów i biegaczyAby zachować równowagę i walczyć z globalnym ociepleniem, coraz więcej osób korzysta z roweru do pracy – szczególnie tych, którzy mieszkają w mieście. Jednak dużą troską rowerzystów w środowisku miejskim jest bezpieczeństwo, nie tylko przed wypadkami samochodowymi, ale także przed zanieczyszczeniami z powietrza. Maska rowerowa pokazana na targach CES 2019 może pomóc w walce z tym problemem, blokując zanieczyszczenie powietrza, aby płuca rowerzystów były czyste podczas jazdy.

Wykonane przez francuską firmę R-Pur, maska ​​została udostępniona poprzez stronę crowdfundingową Indiegogo i jest przeznaczona głównie dla rowerzystów i motocyklistów, a firma twierdzi, że może być przydatna także dla biegaczy lub innych sportowców miejskich. Odfiltrowuje szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak toksyczne cząstki, drobne cząstki i olej napędowy, pyłki oraz wirusy i bakterie za pomocą systemu nanofiltracji, pracującego na cząstkach o rozmiarach od 10 mikronów do 0,04 mikronów. Dzięki temu jest to jeden z najskuteczniejszych systemów filtracji powietrza, ponieważ większość europejskich masek ochronnych filtruje tylko cząstki o rozmiarach do 0,4 mikrona.

Dla porównania ziarno piasku ma wielkość około 90 mikronów, ludzki włos ma 50-70 mikronów, pył i pyłki mają wielkość 10 mikronów, drobne cząsteczki są łapane przez konwencjonalne maski jako 0,4 mikrona, a maska ​​R-Pur filtruje wszystkie aż do nanocząstek o wielkości 0,04 mikrona.

System filtracji działa poprzez wymienny filtr, a ponadto ma warstwę aktywnego węgla, która powinna absorbować szkodliwe lotne związki organiczne (VOC) i gazy. Podczas wydechu gorące powietrze skierowane jest w dół, aby zapobiec zaparowaniu gogli i wizjera, co jest szczególną troską dla motocyklistów.

Również na CES 2019 pojawiła się chłodna aktualizacja maski – prototypowa podświetlana wersja maski, która miała światła z boku, które zmieniły kolor w oparciu o aktualną jakość powietrza. Maska łączy się również z aplikacją na smartfona, która może informować o warunkach jakości powietrza i informuje, jak długo filtr ma trwać i kiedy trzeba go zmienić. Twórcy szacują, że filtr będzie musiał być zmieniany co 1-2 miesiące w zależności od jego użycia.