„Brakujące” międzygwiezdne żelazo może po prostu być dobre w ukryciu


„Brakujące” międzygwiezdne żelazo może po prostu być dobre w ukryciu

Te wieże kosmicznego pyłu i gazu tworzą część Mgławicy Orzeł, zwanej również „filarami stworzenia”.

Źródło: STScI / AURA

Przestrzeń międzygwiezdna powinna być wypełniona żelazem – jednym z najbardziej powszechnych elementów we wszechświecie – ale naukowcy do tej pory wykryli go tylko w bardzo małych ilościach. Nowe badanie sugeruje, że żelaza nie może zabraknąć, ale po prostu naprawdę dobrze się ukrywa.

Grupa naukowców proponuje, aby żelazo międzygwiezdne łączyło się z pewnym rodzajem łańcucha węglowego, tworząc cząsteczki zwane pseudokarbynami żelaza. Ale ponieważ te żelazne pseudokarbiny rejestrują ten sam podpis co cząsteczki węgla na urządzeniach do wykrywania naukowców, podstępne żelazo pozostało ukryte, zgodnie z oświadczeniem z Arizona State University (ASU).

„Proponujemy nową klasę molekuł, które mogą być szeroko rozpowszechnione w środowisku międzygwiezdnym”, powiedział w oświadczeniu główny autor Pilarisetty Tarakeshwar, profesor nadzwyczajny w ASU School of Molecular Sciences.

W ekstremalnie niskich temperaturach przestrzeni międzygwiezdnej łańcuchy węglowe mogą skondensować się na skupiskach żelaza, tworząc te żelazne pseudokarbiny, podali. Przez miliardy lat pseudokarbiny żelaza łączyłyby się z innymi pierwiastkami i tworzyły jeszcze bardziej złożone cząsteczki.

Tarakeshar i jego zespół zbadali strukturę i właściwości tych cząsteczek w laboratorium. Wykorzystali spektroskopię w podczerwieni, aby przyjrzeć się widmom sygnatur cząsteczki lub wzorowi światła, które z nich odbija się.

„Obliczyliśmy, jak wyglądałyby widma tych cząsteczek i odkryliśmy, że mają one oznaczenia spektroskopowe niemal identyczne z cząsteczkami łańcucha węglowego bez żelaza” – powiedział Tarakeshar. „Poprzednie obserwacje astrofizyczne mogły przeoczyć te cząsteczki węgla i żelaza”.

Co więcej, żelazne pseudokarbiny mogą wyjaśniać, jak złożone molekuły węgla istnieją w przestrzeni międzygwiezdnej. Łańcuchy węglowe zawierające więcej niż dziewięć atomów węgla są niestabilne, zgodnie z oświadczeniem. Ale te gromady żelaza mogą się do nich przyklejać i stabilizować ich chwytem.

Odkrycia zostały opublikowane 26 czerwca w Astrophysical Journal.

Pierwotnie opublikowane na Live Science.