Blue Origin uruchomi (i wyląduje) statek kosmiczny wielokrotnego użytku we wtorek. Jak oglądać


Blue Origin, prywatna firma zajmująca się lotami kosmicznymi założona przez miliardera Jeffa Bezosa, uruchomi we wtorek (10 grudnia) statek kosmiczny wypełniony eksperymentami naukowymi – i tysiącami pocztówek od dzieci – ale tylko jeśli Matka Natura na to pozwoli.

Sonda kosmiczna New Shepard wielokrotnego użytku planowana jest do startu w suborbitalnej misji NS-12 o godzinie 9:30 EST (1430 GMT) z poligonów doświadczalnych Blue Origin w Zachodnim Teksasie.

Możesz zobaczyć premierę Blue Origin tutaj i na stronie głównej Space.com, dzięki uprzejmości webcastu firmy, rozpoczynającej się o 9 rano EST (1400 GMT). Również możesz Obejrzyj premierę bezpośrednio ze strony Blue Origin tutaj.

Związane z: Jak działa nowa rakieta Shepard Blue Origin (Infografika)

Nowa kapsułka kosmiczna Shepard i rakieta Blue Origin na podkładce na stronie startowej West Texas w styczniu 2019 r. Ta sama rakieta rozpocznie misję NS-12 10 grudnia 2019 r. (Źródło zdjęcia: Blue Origin)

Blue Origin obserwuje jednak pogodę, która może nie być najlepsza na start.

„Obecne warunki pogodowe nie są tak sprzyjające, jak byśmy chcieli, ale nadal obserwujemy prognozę”, napisał Blue Origin w aktualizacji misji.

Misja NS-12 oznaczać będzie dwunaste uruchomienie New Shepard przez Blue Origin i szóste użycie tego statku kosmicznego New Shepard. Pierwszy lot odbył się w grudniu 2017 r., Dwa kolejne w 2018 r. I dwa kolejne w tym roku odpowiednio w styczniu i maju. NS-12 będzie dziewiątą misją komercyjną Blue Origin wykorzystującą pojazd New Shepard.

W tym locie New Shepard przeprowadza serię eksperymentów naukowych dla NASA i innych klientów, w tym 100-ty ładunek Blue Origin dla klienta, podała firma. Niektóre eksperymenty naukowe obejmują:

  • Eksperyment NASA z „rośliną kosmiczną” w celu zbadania ekspresji genów w mikrograwitacji;
  • OSCAR: test technologii recyklingu NASA w celu przekształcenia śmieci w wodę i gazy, takie jak wodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla i metan;
  • Eksperyment przeprowadzony przez studentów Columbia University w Nowym Jorku w celu zbadania wpływu mikrograwitacji na biologię komórki;
  • Dwa zwycięskie projekty artystyczne z konkursu Art in Space z OK Rock, który współpracował z Blue Origin w konkursie dla uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Związane z: Art in Space Contest: A Conversation with OK Go's Damian Kulash

Eksperymenty obejmują tysiące pocztówek z odręcznymi wiadomościami i dziełami dzieci z non-profitowego klubu Blue Origin for the Future. Blue Origin uruchomił klub w maju, aby zainspirować dzieci do eksploracji kosmosu. Jego pierwszym projektem jest wystrzelenie 10 000 pocztówek od dzieci zawierających ich wizje przyszłości ludzkości w kosmosie.

Premiera NS-12 będzie pierwszym lotem New Shepard za siedem miesięcy. W tym czasie Blue Origin zaprezentowało plany załogowego lądownika księżycowego dla NASA i pracowało nad pasażerską wersją New Shepard.

„Idąc w kierunku weryfikacji New Shepard dla lotów kosmicznych dla ludzi, nadal dojrzewamy bezpieczeństwo i niezawodność pojazdu”, napisał Blue Origin w swojej aktualizacji misji.

E-mail Tariq Malik na adres tmalik@space.com lub podążaj za nim @tariqjmalik. Podążaj za nami @Spacedotcom, Facebook i Instagram.

Wszystko o Space Holiday 2019

Potrzebuje więcej miejsca? Subskrybuj nasz siostrzany tytuł „All About Space” najnowsze niesamowite wiadomości z ostatniej granicy! (Źródło zdjęcia: All About Space)