Aspiryna kluczem do rozszerzenia dostępu do skutecznego leczenia migreny?


Aspirina jest skuteczną opcją do ostrego leczenia i zapobiegania nawracającym atakom migreny, szczególnie wśród pacjentów, którzy nie tolerują lub nie stać na nowe, znacznie droższe leki, sugerują nowe badania.

Przegląd randomizowanych badań sugeruje, że aspiryna w wysokich dawkach jest skuteczna i bezpieczna w przypadku ostrej migreny, a aspiryna w niskich dawkach może pomóc w zapobieganiu atakom migreny.

„Przesłanie„ od razu do domu ”jest takie, że większość zaburzeń bólu głowy jest leczonych przez świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej i że wielu pacjentów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego ani wysokich stawek współpłacenia, dzięki czemu leki na receptę o udowodnionych korzyściach nie mogą być dostępne ani niedrogie”, starszy autor Charles H. Hennekens, MD, DrPH, Florida Atlantic University w Boca Raton, powiedział Medscape Medical News.

„Udostępniliśmy przegląd randomizowanych dowodów, które sugerują, że aspiryna może być czymś (lekarze), co chcieliby rozważyć u swoich pacjentów – wysokie dawki w leczeniu, niskie dawki w celu zapobiegania nawracającym atakom” – dodał Hennekens.

Badanie zostało opublikowane 12 października w Internecie w Internecie American Journal of Medicine.

Powszechne, wyłączające

Migrena dotyka około 14% ogólnej populacji i częściej występuje u kobiet (18%) niż u mężczyzn (9%). Około 90% pacjentów z migreną zgłasza umiarkowany do silnego ból związany z ich atakami. Ponad 50% zgłasza poważne upośledzenie, które często skutkuje zmniejszeniem wydajności pracy i szkoły.

Opcje leczenia migreny i zapobiegania obejmują leki na receptę o udowodnionej skuteczności. Jednak te leki są drogie, a dostęp może być ograniczony dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego lub mających wysokie stawki współpłacenia. Szacunki pokazują, że odsetek osób nieubezpieczonych lub nieubezpieczonych wynosi 8,5% w całym kraju i 13% na Florydzie.

Ponadto, dla wszystkich pacjentów z migreną leki te mogą być albo źle tolerowane, albo przeciwwskazane, zauważają badacze.

Aby ocenić bezpieczeństwo i skuteczność aspiryny w leczeniu migreny i zapobieganiu migrenie, naukowcy zbadali dowody z randomizowanych kontrolowanych badań z wysoką i niską dawką aspiryny.

Ocenili randomizowane badania i metaanalizy, w których uczestnicy otrzymywali od 900 mg do 1200 mg aspiryny na ostrą migrenę lub od 81 mg do 325 mg na dobę w celu zapobiegania nawrotom.

Naukowcy zauważają, że aspiryna w wysokich dawkach była bardziej skuteczna niż placebo w wielu badaniach, w których badano łagodzenie ostrych ataków migreny. Ponadto skuteczność była porównywalna z innymi lekami, w tym 400 mg ibuprofenu lub 50 mg sumatryptanu.

Chociaż dowody wskazują również, że ulga w migrenie jest porównywalna dla 900–1200 mg aspiryny i 100 mg sumatryptanu, badacze zauważają, że sumatryptan zapewnia szybszą ulgę.

Ponadto, w porównaniu z leczeniem migreny na receptę, aspiryna może zapewnić „dodatkową korzyść polegającą na zmniejszeniu często towarzyszących objawów nudności, światłowstrętów i fonofobii” – zauważają naukowcy.

„Należy wziąć pod uwagę koszty”

Wysoką dawkę aspiryny czasami łączy się z metoklopramidem w przypadku ostrej migreny. Przegląd wykazał, że metoklopramid, który jest zwykle stosowany w łagodzeniu problemów żołądkowo-jelitowych (GI), może zwiększyć korzyści ze stosowania aspiryny w łagodzeniu bólu migrenowego i powiązanych objawów, takich jak nudności.

Jednak metoklopramid jest opatrzony czarną skrzynką amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) odradzającą długotrwałe stosowanie (ponad 12 tygodni), co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia późnych dyskinez.

„Całość dowodów, w tym dane z randomizowanych badań, sugeruje, że aspiryna w wysokich dawkach, w dawkach od 900 do 1300 miligramów, podawana na początku objawów, jest skuteczną i bezpieczną opcją leczenia ostrych migrenowych bólów głowy”, naukowcy stan.

Ogólnie, zgodnie z niektórymi, ale nie wszystkimi, randomizowanymi próbami w przeglądzie, 81 mg do 325 miligramów aspiryny dziennie „może być skuteczną i bezpieczną opcją leczenia w celu zapobiegania nawracającym migrenowym bólom głowy”, piszą naukowcy.

Badacze dodają, że beta-adrenolityki, leki przeciwpadaczkowe i toksyna botulinowa również wykazały skuteczność w zapobieganiu nawrotom migreny.

Najnowsza klasa leków migreny, w tym przeciwciał monoklonalnych, takich jak erenumab i galcanezumab, „nie znosi występowania ostrych migren, ale wydaje się zmniejszać ich częstotliwość, nasilenie i czas trwania”.

Jednak naukowcy dodają, że ze względu na wysokie koszty erenumab i inne przeciwciała monoklonalne będą prawdopodobnie zarezerwowane dla osób cierpiących na migrenę, u których zawiodą inne leki pierwszego rzutu.

Stosunkowo korzystny profil działań niepożądanych aspiryny i wyjątkowo niski koszt to dobre powody, aby rozważyć przepisanie aspiryny, aby zwiększyć dostęp do leczenia migreny.

Jednak, chociaż skuteczny, Hennekens powiedział, że nie zaleciłby, aby lekarze, których pacjenci z migreną dobrze sobie radzą z innymi terapiami, przestawili się na aspirynę.

„Byłbym ostatnią osobą, która powiedziałaby, że powinni porzucić coś, co działa dobrze” – powiedział.

„W dzisiejszym systemie opieki zdrowotnej korzyści i zagrożenia powinny być przede wszystkim brane pod uwagę – ale na lepsze lub gorsze należy również wziąć pod uwagę koszty” – powiedział.

Hennekens dodał, że przyszłe badania obejmują aspirynę jako „bezpieczny, skuteczny i tańszy lek porównawczy”.

Proste, proste

W towarzyszącym artykule wstępnym Joseph S. Alpert, MD, Department of Medicine, University of Arizona, Tucson, opisuje badanie jako „przemyślany i dokładnie zbadany przegląd terapii wysokodawkową aspiryną w przypadku migrenowego bólu głowy.

„Ich wyniki są proste i jednoznaczne” – dodaje. Wysokie dawki aspiryny okazały się „skuteczne u wielu pacjentów z migreną w porównaniu z alternatywnymi, droższymi terapiami.

„Ponieważ aspiryna jest łatwo dostępna bez recepty w USA, z pewnością wydaje się, że należy ją wypróbować u osób cierpiących na migrenę, zanim lekarze przepisają bardziej złożone, droższe, a tym samym mniej dostępne leki”, pisze Alpert, który jest także redaktorem naczelnym szef American Journal of Medicine.

Dodaje jednak, że klinicyści powinni również wziąć pod uwagę potencjalne wady terapii dużymi dawkami aspiryny, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego i choroby wrzodowej. Alpert zauważa, że ​​przyjmowanie aspiryny z jedzeniem lub w połączeniu z terapią inhibitorami pompy protonowej może złagodzić potencjalne skutki uboczne przewodu pokarmowego.

„(P) lekarze powinni zawsze wypróbować ten prosty i niedrogi schemat przyjmowania dużych dawek aspiryny jako wstępną próbę terapeutyczną w zwalczaniu migrenowych bólów głowy. Jeśli aspiryna działa w celu przerwania lub złagodzenia bólów głowy, należy ją zastosować jako środek profilaktyczny, aby sprawdzić, czy może zapobiec wystąpieniu tych wyniszczających bólów głowy ”, pisze.

„Mam nadzieję, że doprowadziłoby to do mniejszej niepełnosprawności i utraty czasu pracy u tych pacjentów, którzy są tak powszechni w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie”.

„Wiedza podręcznika”

Komentowanie badania dla Medscape Medical News, Dr n. Med. Peter Goadsby, neurolog i specjalista od bólu głowy na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, powiedział, że stosowanie aspiryny w ostrym leczeniu migreny to „wiedza z podręcznika”.

„Miło jest zebrać dowody, ale nie jestem pewien, kim jest publiczność… po prostu wiedza szkoły medycznej” – powiedział Goadsby.

„Nie ma powodu sądzić, że aspiryna będzie przydatna u pacjentów nieodpowiednich lub nie udających się nowszymi lekami, ponieważ byłoby wyjątkowe widzieć pacjenta, który może tolerować aspirynę, który nie używał jej na długo, zanim zobaczą neurologów – a nawet lekarzy rodzinnych” on dodał.

Hennekens jest doradcą Amgen, British Heart Foundation, Cadila, Canadian Institutes of Health Research, DalCor, Regeneron, Wellcome Foundation, FDA i Aktualny. Alpert i Goadsby nie ujawnili żadnych istotnych relacji finansowych.

Am J Med. Publikacja internetowa z dnia 12 października 2019 r. Streszczenie, Od redakcji

Śledź Damiana McNamarę na Twitterze: @MedReporter. Aby uzyskać więcej informacji o Medscape Neurology, dołącz do nas na Facebooku i Świergot.