Apollo 11 Spacesuit Neila Armstronga jest teraz z powrotem na wystawie w Smithsonian


WASHINGTON – Kombinezon kosmiczny Apollo 11 Neila Armstronga powrócił na ekrany, 13 lat po tym, jak Smithsonian usunął go z wystawy i 50 lat do dnia – i prawie w tej samej chwili – po tym, jak wystartował w historycznej pierwszej misji lądowania na księżycu.

The Smithsonian's National Air and Space Museum w Waszyngtonie, D.C. ujawnił ubranie ciśnieniowe A7L astronauty Apollo 11, montaż kasku i rękawice o godzinie 9:00 EDT (1300 GMT) Wtorek (16 lipca), zaledwie 32 minuty przed 50 rocznicą wystrzelenia rakiety Saturn V. Wiceprezes USA Mike Pence, administrator NASA Jim Bridenstine i Ellen Stofan, dyrektor Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, przewodniczył ceremonii, która doprowadziła do tego, że dołączył do nich Rick Armstrong, syn Neila Armstronga, w celu odsłonięcia eksponatu skafandra.

„Kombinezon Neila Armstronga, garnitur, który pozwolił człowiekowi po raz pierwszy chodzić po powierzchni Księżyca, jest jednym z najbardziej charakterystycznych artefaktów w naszej kolekcji z powodu historycznego wyczynu, jaki osiągnął Armstrong” – powiedział Stofan.

Kombinezon jest teraz dostępny dla publiczności w ramach tymczasowego pokazu w pobliżu Wright Flyer z 1903 r., Pierwszego samolotu, który osiągnął lot z napędem, na drugim piętrze muzeum w National Mall. Jego przyszły dom, stała galeria „Destination Moon”, ma zostać ukończona w 2022 roku.

Badanie skafandra

NASA przekazała skafander Armstronga do Smithsonian w 1971 r., Po wizycie w wszystkich 50 stanach w ramach trasy, która obejmowała również Moduł poleceń Apollo 11, Columbia. Pięć lat później zadebiutował na wystawie w National Air and Space Museum teraz dawna galeria Apollo do Księżyca przez 30 lat. Został on zdjęty z ekranu w 2006 roku, początkowo tylko w celu sprawdzenia jego stanu w oczekiwaniu na nadchodzące 50. rocznica swojej misji.

„Kiedy zdjęliśmy go z ekranu i zaczęliśmy go dokładniej badać, zdecydowaliśmy, że manekin, na którym był, nie był pomocny” – powiedziała konserwatorka Lisa Young w wywiadzie dla collectSPACE. Następnie podjęto decyzję o zdjęciu go z ekranu „aby zacząć szukać lepszego systemu manekinów, zebrać zdjęcia i przeprowadzić z nim badania, które wcześniej nie były możliwe”.

Kolejne prace konserwatorskie obejmowały stworzenie szczegółowej mapy skafandra za pomocą obrazowania rentgenowskiego, tomografii komputerowej i fotografii UV, a także lat badań. Young i jej koledzy konserwatorzy starali się ustabilizować degradację skafandra, uważając, by nie usunąć pozostałych śladów jego czasu na Księżycu.

W ramach swojej 8-dniowej, 3-godzinnej i 18-minutowej historycznej podróży z Ziemi na Księżyc iz powrotem Armstrong nosił skafander kosmiczny na 2 godziny i 31 minut, wykonując „małe kroki” i „gigantyczne skoki” na Powierzchnia księżyca. Pięćdziesiąt lat później ubranie jest nadal poplamione księżycowym pyłem.

Podczas gdy nie był wyświetlany, Smithsonian zobrazował skafander Apollo 11 Neila Armstronga, używając skanów CT i promieni rentgenowskich, jak pokazano.

(Źródło zdjęcia: Smithsonian)

„To wyzwanie z punktu widzenia ochrony, ponieważ chcesz się upewnić, że nigdy się nie zejdzie, albo ludzie mogą nie uwierzyć, że trafił na księżyc” – powiedział Young ze śmiechem.

W trakcie badania skafandra Young i jej koledzy stwierdzili, że księżycowy pył był teraz głęboko osadzony w jego zewnętrznej tkaninie. Oni także znaleźli księżycowy pył pod powłoką, którą zastosowano w naprawach skafandra, co doprowadziło ich do przekonania, że ​​naprawy zostały wykonane po locie.

Jak się jednak okazało, materiał księżycowy przebił się pod powłoką w trakcie moonwalk Armstronga.

„Astronauci szkolili się w skafandrach kosmicznych” – powiedział Young, wyjaśniając, dlaczego naprawy są potrzebne. „Doszliśmy do wniosku, że nie chcieli wchodzić w garnitur, którego nie znali, więc nosili garnitur, który mieli nosić na Księżycu. Wykonywali ćwiczenia i wyposażenie i wszystko . ”

„Wymieniali rzeczy na kombinezonie do dwóch tygodni przed startem, a wszystkie te naprawy, które według nas mogły być wykonane po locie, wszystkie daty przed lotem”, powiedziała.

Związane z: Od Apollo do Marsa: ewolucja kosmicznych

Przez następne 50 lat

Konserwację i pokaz skafandra umożliwiło ponad 9 000 kibiców z całego świata, którzy wzięli w nim udział w kampanii Kickstarter w 2015 roku. To pierwsze doświadczenie Smithsona w crowdfundingu, a muzeum osiągnęło swój cel 500 000 $ w ciągu zaledwie pięciu dni.

„Tak jak 50 lat temu potrzeba było tysięcy kobiet i mężczyzn, jesteśmy tak dumni, że tysiące ludzi odegrało rolę w przywróceniu garnituru na wystawę na rocznicę” – powiedział Stofan.

Równie ważny jak badanie skafandra kosmicznego był wysiłek włożony w zapewnienie nowego, stabilnego środowiska dla jego eksponatu.

Nowoczesna gablota została zaprojektowana w taki sposób, że odtwarza warunki magazynowania kontrolowanego przez klimat, ściśle kontrolując temperaturę, oświetlenie, wilgotność względną i wentylację. Nowy manekin został również wyprodukowany specjalnie dla tego garnituru, wykorzystując pomiary późnego Armstronga, pozwalając na cyrkulację powietrza z obudowy przez manekin do skafandra. System ten pozwala na niepożądane opary spowodowane awarią guma w garniturze, aby z czasem oderwać się od skafandra, spowalniając degradację.

Kombinezon Apollo 11 Neila Armstronga nadal wyświetla księżycowe plamy pyłu z dwóch godzin na powierzchni księżyca w 1969 roku.

(Źródło zdjęcia: Smithsonian)

Cathleen Lewis, która jest kuratorką kolekcji skafandrów muzeum, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że konserwacja i środki ostrożności podjęte na jej nowym wyświetlaczu przedłużą życie skafandra o kolejne 50 lat, jeśli nie dłużej, z korzyścią dla tych, którzy byli 50 lat temu i dla tych, którzy nie byli.

„Duża część naszych odbiorców przychodzących do muzeum nie ma teraz osobistych doświadczeń z programem Apollo. Najprawdopodobniej ich rodzice nie mają nawet osobistego doświadczenia z programem Apollo”, powiedział Lewis dla CollectSPACE. „Chcę usłyszeć pełen zakres komentarzy od ludzi, którzy są pokoleniami oddzielonymi od lądowania na księżycu Apollo 11, dla tych, którzy pamiętają to wyraźnie. Jestem naprawdę podekscytowany, aby usłyszeć, co myślą i jak bliskie są ich oczekiwania. „

Aby jeszcze bardziej rozszerzyć publiczny dostęp do skafandra Armstronga i skorzystać ze skanów wykonanych podczas konserwacji, Smithsonian ma również wydał nowy model cyfrowy 3D, umożliwiając każdemu połączenie z Internetem, aby zajrzeć do środka i odbyć wycieczkę z przewodnikiem po jego wielu elementach. Biuro Programów Cyfryzacji udostępniło również dane, dzięki czemu model o wysokiej rozdzielczości można pobrać do użytku w platformach rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR), jak również do druku 3D.

Śledzić collectSPACE.com na Facebook i na Twitterze w @collectSPACE. Copyright 2019 collectSPACE.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.