3 Leki na ciężkie napady padaczkowe są równie skuteczne: badanie

[ad_1]

Wiadomości Zdjęcie: 3 leki na ciężkie napady padaczkowe są równie skuteczne: badanie

CZWARTEK, 5 grudnia 2019 r. (HealthDay News) – wyniki nowego badania wskazują, że trzy leki stosowane w leczeniu ciężkich napadów u pacjentów z padaczką są równie skuteczne.

Trzy leki – lewetyracetam (Keppra i Roweepra), fosfenytoina (Cerebyx) i walproinian – są powszechnie stosowane w leczeniu pacjentów z „opornym stanem padaczkowym”. U tych pacjentów ciężkie drgawki trwają po leczeniu lekami benzodiazepinowymi.

W badaniu 380 pacjentów oddziałów ratunkowych porównywano skuteczność trzech leków w zatrzymywaniu drgawek i poprawianiu poziomu reakcji pacjentów w ciągu 60 minut. Wśród pacjentów były dzieci i dorośli.

Trzy zabiegi zatrzymały napady i poprawiły reakcję u około połowy pacjentów: 47% w grupie lewetyracetamu; 45% w grupie fosfenytoiny; i 46% w grupie walproinianowej. Badacze stwierdzili, że różnice nie były istotne statystycznie.

Według trzech badań opublikowanych 28 listopada w New England Journal of Medicine.

Badanie zostało wsparte przez amerykański instytut zaburzeń neurologicznych i udarów mózgu (NINDS), część National Institutes of Health.

„Lekarze mogą być pewni, że wybrane przez nich leczenie pacjentów ze stanem padaczkowym jest bezpieczne i skuteczne, i może pomóc im uniknąć konieczności intubacji pacjenta oraz pozostania na oddziale intensywnej terapii”, współautor badania dr. Robin Conwit, dyrektor programu NINDS, powiedział w komunikacie prasowym agencji.

Dr Robert Silbergleit, współprzewodniczący badania, powiedział, że badanie sugeruje, że wyniki kliniczne zależą od czynników innych niż leki.

„Różnice w sposobie, w jaki lekarze decydują się na leczenie stanu padaczkowego, na przykład kiedy podają więcej leków lub kiedy znieczulają pacjentów i umieszczają je w mechanicznym respiratorze, mogą być ważniejsze niż konkretne metody leczenia napadów u pacjentów”, powiedział Silbergleit, profesor medycyny ratunkowej na University of Michigan w Ann Arbor.

W stanie padaczkowym napady występują blisko siebie i trwają dłużej niż 5 minut, z utratą przytomności. Nieleczeni pacjenci mogą doznać poważnego uszkodzenia mózgu lub umrzeć. Benzodiazepiny są skuteczne u dwóch trzecich pacjentów.

– Robert Preidt

MedicalNews
Prawa autorskie © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

PYTANIE

Jeśli miałeś napad, oznacza to, że cierpisz na epilepsję.
Zobacz odpowiedź

Referencje

ŹRÓDŁO: US National Institute of Neurological Disorders and Stroke, komunikat prasowy, 27 listopada 2019 r[ad_2]