2019 Hyundai Kona Ultimate przegląd AWD


Niezależnie od tego, czy jest to więcej przestrzeni ładunkowej, czy dostępność napędu na wszystkie koła, powody zakupu crossovera wydają się dotyczyć praktyczności. Ale może to być zarówno decyzja emocjonalna, jak i praktyczna. Kupujący chcą czegoś bardziej ekscytującego niż tradycyjny sedan lub hatchback.

Wiele zwrotnic nie spełnia tej obietnicy. Mogą być tak samo nudne, jak samochody, które teraz z łatwością sprzedają, z gorszym przebiegiem i obsługą na gazie. Z pewnością nie jest tak w przypadku Hyundai Kona z 2019 roku.

Hyundai rzucił się do ogrodzenia z zewnętrzną stylizacją Kony, tworząc pojazd, który wygląda jak nic innego na drodze. Ale czy Kona ma substancję pasującą do jej stylu? Aby się o tym przekonać, złapaliśmy pilota do topowego modelu Ultimate AWD. Z ceną testową wynoszącą 30 005 USD (łącznie z miejscem docelowym) nasza Kona była dużym krokiem naprzód w porównaniu z podstawową Kona SE z napędem na przednie koła, która zaczyna się od 20 970 USD. Ale model Ultimate ma wiele dodatkowych funkcji, w tym 8-calowy ekran dotykowy, wyświetlacz Head-up, skórzane fotele i mocniejszy silnik.

2019 hyundai kona ultimate awd review fw
Stephen Edelstein / Digital Trends

Jakie masz niezwykłe oczy

Większość samochodów ma całkiem dobrze zdefiniowaną twarz. Reflektory to „oczy”, a osłona chłodnicy to „usta”. Projektanci Hyundaia z Kona podważyli oczekiwania. Reflektory są podzielone na dwa elementy i nie działają tak, jak mogłoby się wydawać. Cienkie górne paski, które najbardziej przypominają tradycyjne reflektory, są w rzeczywistości światłami drogowymi. Chunky niższe konstrukcje, które wyglądają bardziej jak światła przeciwmgielne, są prawdziwymi reflektorami. Jest podobna do aranżacji na Jeepie Cherokee, ale ponieważ Hyundai nie musiał stosować się do 70-letniej tradycji stylizacji, mogłaby kształtować resztę Kona.

Kona zaciera linię między zwrotnicą a hatchbackiem. Długi kaptur i dach w kształcie hełmu nadają Konie elegancką, przypominającą samochód sylwetkę, a szara obudowa z tworzywa sztucznego i podwyższona wysokość jazdy dodają wytrzymałości. Projekt taki jak ten zawsze będzie kwestią gustu, ale Hyundai zasługuje na uznanie za wypróbowanie czegoś innego.

Wnętrze jest znacznie bardziej konwencjonalne. Jedynymi niezwykłymi elementami konstrukcyjnymi naszego samochodu testowego były kontrastowe przeszycia i niektóre elementy wykończenia w tym samym kolorze Lime Twist, co na zewnątrz. Wnętrze jest jednak nadal miłym miejscem. Elementy sterujące są dobrze rozmieszczone, a fotele wygodne. Widoczność zewnętrzna jest również bardzo dobra. Kierowcy oczekujący przewagi w tradycyjnym crossoverie będą rozczarowani. Na autostradzie półciężarówki czują się tak samo onieśmielająco, jak w każdym małym hatchbacku.

Kona zaciera linię między zwrotnicą a hatchbackiem, a jej styl odzwierciedla to.

Materiały nie są wyszukane, choć mają odpowiednią jakość dla samochodu w tym przedziale cenowym. Na szczęście, Hyundai nie próbował jazzować rzeczy z łatwo rozmazanym fortepianowym czarnym wykończeniem, zamiast tego chodził po teksturowanym plastiku, który wygląda, jakby dobrze znosił nadużycia.

Nasz samochód testowy miał opcjonalny 8,0-calowy ekran dotykowy (modele niższego poziomu mają mniejsze ekrany). Ekran był łatwo dostępny na okonie na desce rozdzielczej, a menu były rozsądnie rozplanowane, chociaż czasami uruchamianie samochodu było trochę powolne. Mały ekran LCD w analogowym zestawie wskaźników uzupełnia główny ekran wraz z wyświetlaczem typu head-up. Standardowo w wersji Ultimate, jest to tani rodzaj, który wyświetla się na małym plastikowym ekranie, a nie na samej szybie. Ale wyświetlacz jest łatwy do odczytania i nie blokuje widoczności kierowcy.

2019 hyundai kona ultimate awd 6
Stephen Edelstein / Digital Trends

Kona jest standardowo wyposażona w kompatybilność z Apple CarPlay i Android Auto, z możliwością ładowania telefonu bezprzewodowego. Dogodnie umiejscowiony pad ładowania bezprzewodowego był prawie jedynym bezpiecznym miejscem do umieszczenia telefonu, ponieważ zamienił się w pocisk, gdy został gdziekolwiek indziej.

Światło na użyteczność

Podobnie jak większość innych pojazdów w tej kategorii, Kona oferuje przestrzeń pasażerską i ładunkową bliżej małego hatchbacka niż tradycyjny crossover. Wśród konkurencyjnych zestawów Kona oferuje znaczną ilość pasażerów, choć Honda HR-V oferuje więcej. Wysokość nad głową i przestrzeń na nogi są również nieco ciasne w porównaniu z wieloma zawodnikami.

2019 hyundai kona ultimate awd 11
Stephen Edelstein / Digital Trends

Przy 19,2 stopach sześciennych z tylnymi siedzeniami i 45,8 stopami sześciennymi przy złożonych tylnych siedzeniach, Kona jest w środku tego segmentu, jeśli chodzi o przestrzeń ładunkową. Ford EcoSport, Nissan Kicks i Honda HR-V oferują więcej. Honda ma dodatkową zaletę składanego, płaskiego siedzenia tylnego.

Z tylnymi siedzeniami do góry, przestrzeń ładunkowa Kony szybko zapełniła się podczas weekendowej wycieczki, a przelew musiał zostać umieszczony na niezajętym miejscu pasażera. Trudno sobie wyobrazić, powiedzmy, podróż w Kona i znalezienie wystarczającej ilości miejsca dla czterech osób i ich rzeczy. Jest to problem wspólny dla wszystkich pojazdów w tym segmencie. Pokazuje, że zakup małego crossovera, takiego jak Kona, polega bardziej na pragnieniu czegoś bardziej stylowego niż zwykłego hatchbacka, a nie na potrzebie dodatkowej użyteczności.

Zaskakująco sportowy

Przynajmniej małe proporcje Kony sprawiają, że jest miło jeździć. Jest zwinny i chętny, z dynamicznym układem kierowniczym i napiętym zawieszeniem, które świetnie sprawdza się w kontrolowaniu przechyłu nadwozia w zakrętach. Kona nie została zaprojektowana jako samochód wyczynowy, ale pilotowanie krętej drogi, a także dobry sprzymierzeniec, który przejeżdża przez ruch miejski, wciąż daje mnóstwo radości. Sztywność zawieszenia powoduje jednak bardzo niewygodną jazdę na nie idealnie gładkiej nawierzchni.

Kona nie została zaprojektowana jako samochód wyczynowy, ale pilotowanie krętej drogi wciąż daje mnóstwo radości.

Dużą częścią uroku naszego samochodu testowego był opcjonalny czterocylindrowy silnik o pojemności 1,6 litra. Czterokolowy silnik wytwarza 175 koni mechanicznych i moment obrotowy 195 funtów-stóp, a także jest połączony z siedmiobiegową przekładnią dwusprzęgłową. Modele Kona niższego poziomu mają 2,0-litrowy, wolnossący czterocylindrowy silnik o mocy 147 KM i 132 lb-ft, z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Hyundai sprzedaje również model Kona Electric, ale obecnie jest dostępny tylko w niektórych regionach kraju przyjaznych samochodom elektrycznym.

Silnik z turbodoładowaniem oferuje więcej niż wystarczającą moc dla pojazdu o takich rozmiarach, a ta moc szybko się włącza bez śladu turbo-lag. Ale to przekładnia dwusprzęgłowa naprawdę wyróżnia Kona. Większość konkurentów stosuje konwencjonalną automatykę przemienników momentu obrotowego lub przekładnie bezstopniowe (CVT), aby uzyskać dodatkowe udoskonalenie. Jednak skąpe zmiany w skrzyni biegów Hyundai z podwójnym sprzęgłem nadały Konie sportowy charakter, nawet w porównaniu z małymi faworytami, takimi jak Mazda CX-3 i Honda HR-V.

2019 hyundai kona ultimate awd 19
Stephen Edelstein / Digital Trends

Napęd na cztery koła Turbo Konas o pojemności 1,6 litra, podobnie jak nasz samochód testowy, został oceniony przez EPA na 27 mpg w połączeniu (26 mpg miasta, 29 mpg autostrady). W ciągu tygodnia (wprawdzie bujnego) jazdy na mieszance autostrad, dróg z tyłu i ulic miasta, byliśmy w stanie średnio 23,7 mpg, zgodnie z samochodem komputera podróży.

Modele Kona z napędem na przednie koła z 1,6-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem uzyskują łączną wartość EPA 30 mpg (28 mpg, 32 mpg). Modele z podstawowym wolnossącym silnikiem 2.0-litrowym są oceniane na 30 mpg w połączeniu (27 mpg miasta, 33 mpg autostrady) i 27 mpg w połączeniu (25 mpg miasta, 30 mpg autostrady) z napędem na przednie koła i napędem na wszystkie koła, odpowiednio.

Święty spokój

Hyundai oferuje 10-letnią gwarancję na zespół napędowy o długości 100 000 mil i pięcioletnią, zbywalną ograniczoną gwarancję na 60 000 mil, które stanowią jedne z najbardziej hojnych gwarancji w branży. Podczas gdy Kona jest dość nowa (trafiła do sprzedaży jako model 2018), Hyundai ma dobrą ogólną reputację pod względem niezawodności, a koreańska marka uzyskała dobre wyniki w najnowszym badaniu J.D. Power Initial Quality Study.

Kona jest standardowo wyposażona w unikanie kolizji do przodu, asystę w utrzymaniu pasa ruchu oraz monitor uwagi kierowcy. Monitorowanie martwego pola i ostrzeżenie o krzyżowym ruchu tylnym są standardem na wszystkich poziomach wykończenia poza podstawowym SE, podczas gdy ostateczny poziom trymowania jest wyposażony w funkcję wykrywania pieszych. Jednak adaptacyjny tempomat nie jest dostępny za wszelką cenę.

Kona otrzymała najwyższą ocenę Top Safety Pick + od Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), ale tylko z opcjonalnym czołowym systemem wykrywania pieszych i reflektorami LED (obie funkcje są standardowe w modelach Ultimate, takich jak nasz samochód testowy). National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) dała Kona pięciogwiazdkową ogólną ocenę bezpieczeństwa.

Jak DT skonfiguruje ten samochód

W tym przypadku odpowiednia jest nazwa Ultimate. Jeśli chcesz wszystkich technologii, które Kona ma do zaoferowania, potrzebujesz najwyższego poziomu wykończenia. Ultimate ma 8,0-calowy ekran dotykowy, ładowanie telefonu bezprzewodowego i wyświetlacz typu head-up, a także wykrywanie pieszych i automatyczne światła wysokie. Obejmuje on również godne uwagi funkcje z modelu Limited o niższym poziomie, w tym skórzane fotele, szyberdach i 1,6-litrowy silnik z turbodoładowaniem / kombi z podwójnym sprzęgłem.

Powinieneś dostać?

Tak. Ekstrawertyczna stylistyka Hyundai Kona, dynamiczna dynamika jazdy i rozsądna technologia odróżniają ją od innych zwrotnic o podobnej wielkości i zapewniają uzasadnienie wyboru Kona na tańszy mały hatchback. Jeśli jednak przestrzeń pasażerska i towarowa są priorytetem, lepszym rozwiązaniem jest bardziej tradycyjny crossover, taki jak Hyundai Tucson.