2 Trzęsienia ziemi SoCal wypaczyły ziemię dla mil. I jest widoczny z kosmosu.


2 Trzęsienia ziemi SoCal wypaczyły ziemię dla mil. I jest widoczny z kosmosu.

Eksperci NASA wykorzystali dane satelitarne do odwzorowania przemieszczenia gruntu spowodowanego dwoma głównymi trzęsieniami ziemi, które nawiedziły Południową Kalifornię w dniach 4 i 5 lipca 2019 roku.

Źródło: NASA / JPL-Caltech

Dwa ostatnie trzęsienia ziemi w południowej Kalifornii przetoczyły się przez dziesiątki mil kwadratowych – a zmiany są widoczne nawet z kosmosu.

Japoński satelita odniósł obrażenia od trzęsień ziemi z 4 i 5 lipca, które miały odpowiednio jasność 6,4 i 7,1. Wstrząsy o takich wielkościach są wystarczająco silne, aby spowodować umiarkowane lub poważne uszkodzenia budynków.

Trzęsienie ziemi z 5 lipca było najsilniejszym uderzeniem w rejon Ridgecrest (150 mil lub 241 kilometrów na północny wschód od Los Angeles) w ciągu 40 lat, zgodnie z US Geological Survey. Przemieszczenie powierzchni spowodowane przez ten temblor i jego poprzednika jest wyraźnie widoczne w nowych zdjęciach z satelity Advanced Land Observing Satellite (ALOS-2).

Związane z: Pęknięcie powierzchni z trzęsienia ziemi Ridgecrest dostrzeżonego z kosmosu (zdjęcie)

Satelita ten zbiera dane za pomocą techniki zwanej radarem syntetycznej apertury, która wytwarza szczegółowe pomiary wysokości powierzchni Ziemi. Naukowcy z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL), które również znajduje się w Południowej Kalifornii, stworzyli mapę na podstawie danych.

Każde pasmo kolorów reprezentuje 4,8 cala (12 centymetrów) przemieszczenia gruntu w linii wzroku instrumentu radarowego, powiedział JPL w oświadczeniu. Najbardziej „hałaśliwe” obszary, które wydają się najbardziej mętne na obrazie, są prawdopodobnie tam, gdzie ziemia została rozbita przez trzęsienie ziemi. W południowo-wschodnim narożniku obrazu pojawiają się elementy liniowe, które przecinają kolorowe wiry i prawdopodobnie zaznaczają, gdzie powierzchnia została rozcięta przez wstrząsy.

USGS i California Geological Survey, a także inni naukowcy, wykorzystają mapę do oceny uszkodzeń i mapowania nowych błędów. Region doświadczył również 1000 wstrząsów wtórnych, które otworzyły kilka pęknięć.

Naukowcy ściśle współpracują z programem NASA Earth Science Disasters (a także z wieloma innymi partnerami, w tym Federalną Agencją Zarządzania Kryzysowego), aby dowiedzieć się, jak najlepiej zareagować na trzęsienie ziemi, dodał JPL.

Para trzęsień ziemi spowodowała niszczące szkody w domach, ale według agencji informacyjnych nie odnotowano śmierci ani poważnych obrażeń.

Śledź Elizabeth Howell na Twitterze @howellspace. Śledź nas na Twitterze @Spacedotcom i dalej Facebook.